SlovenskýMagyarEnglish

A település történelme

Obec Kováčová je samostatný samosprávny celok v okrese Rožňava. Nachádza sa v údolí Čremošnej na hraniciach Slovenského rudohoria a Horného vrchu. Svojím územím zapadá do Národného parku Slovenský kras. Prvá zmienka o obci je z roku 1346. Od stredoveku patrila k panstvu Krásna Hôrka, rodu Bebekovcom, neskôr iným zemepánom. Koncom 15. storočia bola osídlená valachmi a stala sa sídlom vajdu s pôsobnosťou pre široké okolie. V 15. a 18. storočí bola po tureckých nájazdoch osídlená novým obyvateľstvom.

V Krajinskom archíve v Budapešti sa uchoval odtlačok obecnej pečate nedatovaného typária z prvej polovice 18. storočia. Na pečati s kruhopisom “KOVCISI F. PECSÉTYE“ je vyobrazený lemeš a nad ním štylizovaný kvet. Počas zápisu z roku  z roku 1828 bolo v obci 115 domov a 924 obyvateľov. V roku 1910  v nej žilo 271 ľudí. Obyvatelia sa minulosti zaoberali, tradičným poľnohospodárstvom a prácami v okolitých baniach či závodoch. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Turnianskej a neskôr do Gemersko-malohontskej stolice.

Medzi zaujímavosti obce patrí rímsko-katolícky kostol z roku 1866 postavený v neogotickom slohu. Pri kostole v severnom vrchu horného vrchu sa nachádza vyvieračka založená na tektonickej poruche smerujúcej pod veternú priepasť. Priepasť sa rozprestiera vo vrchu Drieňovec, je hlboká 150m. Obec má chalupársky charakter v súčasnosti s 67obyvateľmi patrí medzi menšie obce.

Magyarul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Kiskovácsvágása